Problemy z koncentracją u dzieci - jak sobie z nimi radzić?
Powrót do szkoły nie zawsze bywa łatwy. Oczywiście radość z powrotu jest naturalna, chęć zobaczenia kolegów i koleżanek również. Z koncentracją i skupieniem przez pierwsze tygodnie po dwóch miesiącach przerwy od nauki może być jednak nieco ciężej. Jak można pomóc dziecku?
Skąd się biorą problemy z koncentracją?
Część problemów z koncentracją u dzieci wynika z podstaw neurologicznych. Zaburzenia uwagi to efekt spowolnionych procesów rozwojowych mózgu w obszarze odpowiedzialnym z za koncentrację. W takim przypadku potrzebna jest odpowiednia diagnostyka, opieka medyczna, terapia i oczywiście regularne ćwiczenie uwagi. Warto jednak podkreślić, że nie wszystkie dzieci, które mają problemy ze skupieniem się, nauką i koncentracją, są obciążone problemami neurologicznymi. Przyczyny zaburzeń koncentracji może być bardzo wiele i często są one niezwykle prozaiczne. Kiedy je sobie uświadomisz, znacznie łatwiej będzie ci wdrożyć rozwiązania, które pomogą dziecku w skupieniu i koncentracji. Do przyczyn problemów z koncentracją zaliczyć można między innymi:
● brak rutyny i wypracowanych nawyków dotyczących uczenia się,
● rozregulowany plan dnia, brak stałych godzin posiłków, snu, odpoczynku,
● brak odpowiednich warunków do nauki i skupienia się,
● zbyt dużo dystraktorów różnego rodzaju (telefon, PC, tablet, smartwatch itd.)
● dieta bogata w cukry proste, konserwanty, sztuczne barwniki.
Jak pomóc dziecku?
Sposobów na poprawę koncentracji u dziecka jest naprawdę sporo. Warto jednak zacząć od zbudowania mu wygodnych i odpowiednich warunków do nauki. Znaczenie będzie miało nie tylko samo biurko i krzesełko, ale i na przykład miękki w dotyku, luźny dres, który zapewni komfort dla ciała podczas nauki. Sprawdź na przykład kremowe spodnie dresowe z kolorowymi nadrukami HEY albo pomarańczową bluzę dresową z kapturem FUTURE STARTS NOW. Przy okazji warto pomyśleć o kolorach ubrań, jak i np. wyposażenia pokoju nastolatka, a przynajmniej tej części przestrzeni, w której on pracuje. Są kolory, które nie tylko pomagają się skoncentrować, ale i pobudzają do nauki. To między innymi biel przełamana intensywnym akcentem, pastelowy żółty, pomarańczowy. Warto jednak zachęcić dziecko, aby na biurku:
● panował porządek,
● otwarte były tylko te zeszyty, podręczniki, aplikacje, które w tym konkretnym momencie są potrzebne,
● nie było wszelkiego rodzaju dystraktorów, takich jak choćby konsola do playstation.
Z pewnością bardzo dobrym rozwiązaniem jest (choć to proces długofalowy) wypracowywanie stałych godzin pracy i koncentracji. Tutaj pomocne mogą być takie jak aplikacje POMODORO, wyznaczające 20-minutowe odcinki maksymalnego skupienia. Nie chodzi bowiem o to, aby dziecko siedziało non stop nad książkami od rana do nocy, ale by w krótkich odcinkach czasu się maksymalnie skupiało, przyjmowało drobną cząstkę wiedzy, robiło sobie krótką przerwę i wracało do pracy. Taki sposób nauki jest znacznie bardziej efektywny, a przy tym mniej męczący, dający poczucie poruszania się po krótkich odcinkach, co pozytywnie wpływa na motywację. Dziecko nie ma poczucia, że musi zrobić i zrozumieć wszystko od razu, tylko widzi własny proces uczenia się. Niknie wrażenie przytłoczenia, które często wywołuje strach, blokuje procesy poznawcze i utrudnia koncentrację.
Odpoczynek, sen, regeneracja
Poprawa koncentracji i zdolności skupienia wymaga także odpowiedniego balansu między czasem pracy a odpoczynku. Ruch ma ogromne znaczenie dla procesu neurozy, a więc budowania nowych połączeń neuronalnych, które odpowiadają za naszą pamięć i zdolność koncentracji. Warto więc zadbać, aby dziecko poszło na spacer, zamiast grać w PC, wsiadło na rower, wspólnie wyjść z nim na basen. W przypadku nastolatków problemem często jest wysypianie się, warto więc i tutaj popracować nad zdrowymi nawykami. Z pewnością nie bez znaczenia okaże się włączenie do diety ryb, kasz, orzechów, nasion zawierających cenne dla mózgu składniki i rezygnacja z hektolitrów coca-coli.